Czy trampolina na przyjęciu dla dzieci to dobry pomysł?

Ciepłe sobotnie popołudnie, lato w ogrodzie, lemoniada, koktajl truskawkowy, dwa leżaki i… trampolina – czemu nie? To świetna zabawa dla rodziny – jeśli parametry techniczne pozwolą to nawet tata może się poczuć jak Tygrysek z Kubusia Puchatka. Trampolina to dobre rozwiązanie dla rodzeństwa pod opieką rodziców, a nawet całej rodziny. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że planując kinderbal, czy garden – party z udziałem większej ilości dzieci, warto poważnie zastanowić się nad „skakańcem” i w razie potrzeby zapewnić opiekę dzieciom korzystającym z tej atrakcji.

img_0033_1.jpg

Na podstawie licznych obserwacji, możemy śmiało powiedzieć, że dziecko jest bezpieczne na trampolinie tylko w obecności osoby dorosłej, która:

Pomoże mu bezpiecznie wejść i zejść z powrotem. Nie wątpimy w zdolności i dobre intencje dzieci, ale pewnie sami nie raz byliście świadkami niezłego „zamieszania” przy drabince. Nie każde dziecko wdrapie się w takim samym tempie, nie każde będzie na tyle cierpliwe, aby poczekać na swoją kolej. Niestety nie widziałam jeszcze trampoliny z osobnym wejściem i „zejściem” co dodatkowo zwiększa ryzyko niepożądanych incydentów.

Przypomni o zdjęciu obuwia. Czasem w ferworze zabawy zdarza się o tym zapomnieć. Jeśli jedno dziecko wejdzie w butach, inne może pomyśleć, że wcale nie trzeba ich zdejmować. Absolutnie nie życzę nikomu, nawet dorosłemu, a co dopiero dziecku, aby ktoś inny nadepnął mu na rękę nogą, a już opakowaną w obuwie i „ze skoku” tym bardziej…

Będzie trzymał przysłowiową (i w sumie dosłowną) rękę na pulsie,  a więc w razie potrzeby, przypomni całemu mokremu i czerwonemu dziecku (a najlepiej zanim nabierze takich barw) o konieczności odpoczynku i uzupełnienia płynów.

Zwróci uwagę, aby na trampolinie nie było więcej osób niż przewidują parametry techniczne. 
W razie potrzeby podzieli dzieci na grupy i będzie pilnował zmian. Jeśli grupa jest zróżnicowana wiekowo, warto podzielić dzieci na młodsze i starsze.

Zaczynamy od bezpieczeństwa, bo na tym w pierwszej kolejności zależy każdemu rodzicowi. Jeśli jednak planujecie zorganizować dla dzieci inne atrakcje poza trampoliną, np. wizytę animatora – oto kilka argumentów za schowaniem „skakańca” do garażu:

Dzieci zawsze będą wolały poskakać na trampolinie niż pobawić się w grupie – zabawa w grupie, zwłaszcza nie do końca znanej (gdy np. na przyjęciu są dzieci z różnych rodzin) zawsze wiąże się z pewnym wysiłkiem. Przecież każdy, nawet dorosły zawsze na początku się wstydzi :) Tu z pomocą przychodzi animator, który inicjuje zabawy integracyjne, kruszy przysłowiowe lody i rozkręca imprezkę. Jeśli oczywiście ma kto w tej imprezce uczestniczyć. Trampolina wciąga – kto spróbował ten wie, i naprawdę, nawet bardzo uzdolnionemu i zaangażowanemu animatorowi ciężko będzie przekonać dziecko, że zabawa z grupą innych dzieci może być fajniejsza :)

Trampolinę najczęściej umieszczamy w ogrodzie gdy jest ciepło. Nasz klimat sprzyja letnim przyjęciom w ogrodach, ale warto pamiętać, że dziecko skacząc na trampolinie w czasie upału bardzo szybko traci płyny i może dojść do odwodnienia. Każdy animator (a przynajmniej profesjonalny animator :) ) zawsze ma przygotowany zarys imprezy uwzględniający poszczególne atrakcje wybrane przez klienta, motyw przewodni i wszelkie inne preferencje. Jeśli na miejscu okazuje się, że w program wpisana jest również trampolina, zmiany kolejek na trampolinie i stałe czuwanie nad „nawodnieniem” uczestników – plan animacji może się niestety zupełnie „rozjechać”.

Jeśli rodzice gości nie zostają na przyjęciu, konieczna będzie inna dorosła osoba czuwająca nad funkcjonowaniem strefy trampolinowej. Ofertę animacji zawsze dostosowujemy do liczby dzieci i planowanych atrakcji. Jeśli chcecie, aby animator czuwał nad bezpieczeństwem przy trampolinie – należy o tym poinformować już przy zapytaniu o termin, gdyż wymaga to obecności większej liczby animatorów :) 

Podsumowując - wszyscy uwielbiamy trampolinę - i słusznie. W "siedzących" czasach każda aktywność fizyczna jest na wagę złota :) Warto jednak przy organizacji imprezy dla dzieci przeanalizować czy jesteśmy w stanie zapewnić wszystkim uczestnikom właściwą opiekę i pogodzić planowane atrakcje :)