Animator na przyjęciu - zbędny luksus?


Kiedyś nie było animatorów, dedykowanych dzieciom kącików, stolików, a przecież tak samo wyprawialiśmy wesela, chrzciny, komunie i urodziny. Czy tak wiele zmieniło się od tamtej pory? A może obecność animatora na przyjęciu rodzinnym to tylko wygoda dla wybranych?


fb6_3.jpg


Dawniej dzieci potrafiły zorganizować sobie czas same - nie potrzebowały niczyjej pomocy ani specjalnych gadżetów. To prawda. I w cale nie mówimy o czasach średniowiecza :) Przecież jeszcze my i nasi rodzice ganialiśmy na imprezach z kuzynostwem i do głowy nikomu by nie przyszło, żeby z tej okazji ściągać do domu wykwalifikowaną nianię. No właśnie: do domu - tu wszystko się zaczyna :)


Jeszcze do niedawna większość rodzinnych uroczystości odbywała się w domach, ogrodach, a nawet mieszkaniach. Przy okazjach "poważniejszych" jak zaślubiny i wesele wynajmowano co najwyżej salę w pobliskiej, znanej większości dzieci i dorosłych remizie. Lecz co najistotniejsze, wszystkie te przyjęcia odbywały się w kameralnym gronie bliższej i dalszej rodziny, która jednak regularnie się spotykała, zatem większość osób znała się nawzajem. Mało kto mógł pozwolić sobie na 200 - osobowy bankiet, czy wystawne przyjęcie z obsługą w restauracji. Nic więc dziwnego, że podczas "dawnych" spotkań nikt nie miał problemu z organizacją czasu dla dzieci. Podczas, gdy te wraz z dobrze znanym kuzynostwem urządzały sobie zabawę w chowanego lub pojedynek na patyki, rodzice spokojnie świętowali przy stole. Dziś nie tylko zmieniła się skala, na jaką wyprawiamy przyjęcia, ale przede wszystkim charakter rodzinnych więzi, które nie gwarantują już, że dziecko na przyjęciu będzie się czuło "jak u siebie". Co ma do tego animator? Tu właśnie z pomocą przychodzą dwie podstawowe (naszym zdaniem) funkcje animacji:


- Integracja grupy - która na przyjęciach rodzinnych zazwyczaj jest całkowicie rozbieżna wiekowo, a większość dzieci zna się co najwyżej z wesela córki kuzyna ciotki 3 lata temu... Nie ma sensu oceniać czy kiedyś było lepiej czy gorzej, było po prostu inaczej. Rodzina spotykała się na święta, niedzielne obiady, imieniny, wspólne wakacje. Dziś życie nabrało tempa - mamy telefony, tablety, skype'a, ale mamy mniej czasu by te wszystkie cenne zdobycze wykorzystać dla budowania relacji i zacieśniania więzi. Naprawdę widać to bardzo wyraźnie na buziach onieśmielonych dzieci otoczonych przez tłum nieznajomej (sic!) rodziny. Dziecko trzymające się kurczowo mamy, nie tylko ogranicza jej swobodne świętowanie, ale przede wszystkim jest narażone na duży stres. Animator w stroju kojarzącym się z ulubioną bajką nie tylko łatwo przyciągnie uwagę dzieci, ale również stworzy radosną atmosferę, która z pewnością udzieli się małym i dużym uczestnikom. Zawsze na początku organizujemy zabawy z kolorową chustą animacyjną - dzieci znają ją dobrze z przedszkola i szkoły co zwiększa ich poczucie bezpieczeństwa i chęć do zabawy. Bardziej nieśmiałych zapraszamy z rodzicami - chusta animacyjna jest wykorzystywana również przez animatorów weselnych przy organizacji zabaw dla dorosłych, więc z pewnością wszystkim udzieli się przyjazny klimat. Poznajemy swoje imiona, falujemy, ruszamy na rejs w poszukiwaniu wyspy skarbów i już po chwili robi się głośno i swobodnie: zarówno dla rozbawionych dzieci jak i dla rodziców, którzy w końcu spokojnie mogą napić się kawy :)


- Integracja z miejscem - o ile w czasach "przyjęć domowych" rodzice nie musieli zanadto obawiać się o bezpieczeństwo swoich dzieci, o tyle nowe miejsce zawsze budzi niepewność zarówno ze strony starszych jak i najmłodszych zaproszonych. Miejsca oferujące możliwość organizacji przyjęć to coraz częściej większe kompleksy z częścią jadalną, taneczną, ogrodem, stawem (!), rybkami, żółwikami, marmurowymi posążkami i całą listą innych ciekawych elementów, które oczywiście przyciągają uwagę dzieci. Częstokroć właściciele takich obiektów, kierując się dobrą intencją zapewniają również uwielbianą przez dzieci trampolinę... (TU możesz przeczytać dlaczego warto przemyśleć temat trampoliny na przyjęciach z udziałem dzieci). Zadaniem animatorów jest stworzyć przestrzeń przyjazną dzieciom. Niezależnie od tego czy wybrana oferta obejmuje kompleksową aranżację kącika (wtedy przyjeżdżamy z całym ekwipunkiem), zawsze staramy się wybrać (lub dostosować miejsce wybrane przez organizatorów) dla potrzeb bezpiecznej i udanej zabawy. W każdej ofercie przedstawiamy propozycję na konkretną liczbę dzieci - jeśli jest ich więcej - ustalamy adekwatną liczbę animatorów. Oswajamy dzieci z nowym miejscem - nigdy nie bawimy się na sali - zawsze przenosimy się do zaczarowanej krainy skarbów, podróży, dinozaurów, niespodziewanych przygód i wyjątkowych wyzwań :) Przypominamy o podstawowych zasadach bezpieczeństwa (nie biegamy w lizakami w buzi, ostrożnie schodzimy po schodach), dbamy o porządek (śmieci zawsze trafiają do naszego magicznego śmietniczka:)))


Jakie jeszcze korzyści płyną z obecności Animatora?


- Naprawdę miłe wspomnienia - dla rodziców, którzy spokojni o swoje dzieci mogą w końcu spędzić czas z rzadko widywaną rodziną, ale przede wszystkim dla najmłodszych. Nie będą oni kojarzyć przyjęcia z obcymi twarzami, ale radosną Myszką Minnie i Wróżką, które wyczarują z balonów kucyka, uwielbianą przez chłopców "wypasioną szablę" czy fikuśnego kwiatka.


- Bezpieczeństwo - nie tylko dziecka, ale również jego otoczenia :) Każdy z nas potrafi sobie wyobrazić dyskomfort odczuwany, gdy coś z naszej winy ulegnie zniszczeniu. A wiecie jak czuje się dziecko? Nie tylko odczuwa osobisty dyskomfort, ale również wstyd przed rodzicem czy innymi osobami.  Dlatego kącik dla dzieci, z dala od cennych eksponatów i innych łatwo tłukących gadżetów, a w przypadku jedzenia, stolik dla dzieci, przy którym pomagać będą animatorki jest naprawdę cennym pomysłem. Zdecydowanie łatwiej też zachęcić dzieci do jedzenia, gdy wszyscy wspólnie idziemy umyć rączki, siadamy przy jednym stole, nalewamy dzieciom napoje, pomagamy nakładać potrawy.


- Sposób na pogodę - niestety nie posiedliśmy jeszcze tajemnej wiedzy powstrzymywania deszczu w "tym wyjątkowym dniu", ale za to przyjeżdżamy z bagażem pomysłów na zabawy, które świetnie się sprawdzą zarówno na podwórku jak i w zamkniętej przestrzeni. W sezonie zimowym doskonalimy się w organizacji przyjęć nawet w małych blokowych mieszkaniach, więc zła pogoda nie popsuje naszej fantazji! :)


- Uśmiech - dużo uśmiechu :) Nikogo nie zamierzamy przekonywać, że animator to zaraz obok obiadu podstawowy element przyjęcia :) Wszystkie powyższe powody, dla których animatora warto zaprosić, są z naszego punktu widzenia ważne, ale i tak najważniejszy z nich to... uśmiech, jaki pojawia się na wymalowanych buziach dzieci i ich rozbawionych rodziców, radość z jaką dzieci skaczą chwytając unoszące się w niebo mydlane bańki, emocje przy sportowych konkurencjach, szaleństwo wspólnych tańców na parkiecie i euforia w cukierkowym deszczu :)

 

Jeśli zastanawiacie się na co zwrócic uwagę wybierając animatora na Wasze przyjęcie, zajrzyjcie TU